Tarih:4 Ekim 2023
Dünyanın En Hızlı Arabaları

Dünyanın En Hızlı Arabaları

birevim faizsiz araba

Otomobil firmaları her yıl, dünyanın en hızlı arabasını piyasaya sürmek için birbirileri ile yarışıyorlar. Hem pistlerde hem de caddelerde en hızlı olmak için uğraş veren markaların en büyük takipçileri yine otomobil tutkunları. Sizin de araba tutkunuz varsa, muhakkak dünyanın en hızlı arabası hangisidir diye düşünmüşsünüzdür. Otomobil tutkunları ve hız severler için yapılan bu mücadelenin galibi ve galiplerini merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylıca bahsedeceğimiz dünyanın en hızlı arabalarını sıralayalım:

  • Bugatti Chiron Super Sport 300+
  • Hennessey Venom GT
  • Koenigsegg Agera RS
  • Bugatti Veyron Super Sport
  • Bugatti Bolide
  • SSC Tuatara
  • Hennessey Venom F5

Bugatti Chiron Super Sport 300+

Bugatti Chiron Super Sport 300+

Bugatti Chiron Super Support 300+, isminden de anlaşılacağı üzere en hızlı araçlar kategorisinde ilk sıralarda yer alıyor.  ransız markası, saatte 300 mili geçmek üzere tasarlanmış. Bugatti Chiron, neredeyse 482 km/saat hıza ulaşabiliyor. Markanın yetkilileri ‘Pek çok kez dünyadaki en hızlı araçları ürettiğimizi kanıtladık, gelecekte ise başka özelliklere odaklanacağız.’ diye konuşuyor. Bugatti Chiron Super 300+ spor görünüşü, 1500 beygir gücüne sahip motoru ve performansı ile uzun süre hız tutkunlarının tüm dikkatini üzerine çekeceğe benziyor.

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT 2011 yılında üretilmeye başlanmış ve 2017 yılına kadar üretilmiştir. 431 km/s ile dünyanın en hızlı aracı olan Bugatti Veyron’u, 2011 yılında yapılan bir deneme sürüşünde 435 km/s hız yaparak geçmiştir. Uzay gemisini andıran tasarımı, spor görünüşü ile 1244 beygir gücüne sahip olan bu araç dünyanın en hızlı aracının olmasının yanı sıra aynı zamanda en şıklarından biridir. 2013 yılına gelindiğinde Venom GT, 13.63 saniyede 300 kilometre hıza ulaşarak Guinness Dünya Rekorunu kırmıştır.

Koenigsegg Agera RS

Koenigsegg Agera RS

Bir İsveç teknolojisi olan Koenigsegg Agera RS, 1115 beygir gücüne sahiptir. Sadece 2.9 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilen aracın, şu ana kadar ölçülen en yüksek hızı 457.5 km/s olarak kayıt edilmiştir. Tasarım ve teknolojisi ile de büyük beğeni toplayan Koenigsegg Agera RS, uzun yıllar bilinen en hızlı arabalar listesinde olacak.

Agera, Agera R gibi modellerle otomobil tutkunları tarafından en sevilen modellerden biri. Bu marka Jesko modeli ile de çok büyük ilgi gördü.

Jesko, çift turboşarjlı 5 litrelik 8V motora sahiptir. Normal yakıtla 1280, E86 yakıtla ise 1600 beygir güce ulaşır. Jesko’nun beygiri, Venom F5 ve Bolide’e kıyasla daha azdır. Ancak, Jesko saatte maksimum 531 kilometre hıza çıkarak Chiron Super Sport’un rekorunu kırmıştır.

Bugatti Veyron Super Sport

Bugatti Veyron Super Sport

Bugatti Veyron Super Sport, adını Fransız Grand Prix sürücüsü Pierre Veyron’dan almıştır. Bugatti Veyron Super Sport, yalnızca 2.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor. 2010 yılında saatte 431 kilometrelik hızla rekor kıran Veyron, Bugatti Chiron’un bir alt modelidir. En hızlı arabalar listesinde yer alan Bugatti Chiron Veyron’un üretimi 2015 senesinde durdurulmuştur.

bugatti veyron

Bugatti Bolide

Bugatti, Chiron Super Sport 300+ ile büyük beğeni toplamıştı. Bu başarısını Bolide adında başka bir model ile pekiştirdi. Bolide modeli, 8 litrelik, 4 turboşarjlı motora sahiptir. 1548 beygir gücünde olan araca 110 oktanlık yarış yakıtı ikmali yapıldığı zaman, 1850 beygirlik güce ulaşabiliyor.

Bolide, yalnızca pist için üretilmiş bir araçtır. Bu nedenle yollara çıkması yasak. Yerden yüksekliği sadece 995 milimetre olan Bolide, 1240 kilogram ağırlığındadır. Saatte 0’dan 200 kilometre hıza 4,36 saniyede ulaşır. Maksimum 500 kilometre hıza çıkabilen Bolide, henüz geliştirme aşamasındadır. 4,7 milyon dolara satılacak olan aracın teslimatın 2024 yılında başlayacağı duyuruldu.

SSC Tuatara

SSC Tuatara

Dünyanın en hızlı arabası ünvanını elinde tutan SSC Tuatara,  532.93 km/s hızla bu rekorun sahibi. Halka açık asfalt yolda şu ana kadar kaydedilmiş en yüksek hıza ulaşan araç, Bugatti, Hennessey ve Koenigsegg tarafından kırılan rekorları geçti. Tutara çok uzun yıllar boyunca dünyanın en hızlı arabaları deyince akla gelen bir modeldir.

Hennessey Venom F5

Hennessey Venom F5

Hennessey Venom F5, Amerikan otomobil devinin en son ürettiği Venom F5, en hızlı otomobillerden biridir. Venom F5, 1817 beygir güç üretiyor. Ayrıca 6,6 litrelik Fury lakaplı çift turboşarjlı motorundan alan Venom F5’in, maksimum hızı 500 kilometre, ağırlığı ise 1360 kilogramdır.

3 yıl süren geliştirme sürecinin ardından Amerikan otomobil devi bu adetten 25 adet üretmeye karar vermiş. 1,8 milyon dolar fiyatı olan otomobil, halen dünyanın en hızlı arabalarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir